Biskupin - najbardziej znany w Europie środkowej rezerwat archeologiczny. Badania wykopaliskowe rozpoczęły się w 1934 roku. Imponujcąy był rozmach prowadzonych prac wykopaliskowych, w których stosowano nowoczesne metody badań. W ich wyniku odkryte zostały konstrukcje drewniane osiedla sprzed ponad 2700 lat (zachowane w znakomitym stanie). Przed wojną Biskupin był nazywany "Polskimi Pompejami".







     Gniezno - Pierwsza Stolica Polski, jedno z najstarszych miast w kraju należy do miejscowości najczęściej odwiedzanych przez turystów z kraju i zagranicy. Od niepamiętnych czasów do Gniezna przybywali pielgrzymi i turyści pragnący nie tylko pomodlić się przy grobie Św. Wojciecha w Katedrze, ale przy okazji poznać, zwiedzić zabytki miasta i okolicy, pamiętające czasy kształtowania się naszej państwowości. Dziś z Gniezna warto wyruszyć na Szlak Piastowski - jedna z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych tras turystycznych w Polsce, która prowadzi przez miejscowości związane z panowaniem pierwszych Piastów.
Historia organizowania wycieczek po Szlaku sięga czasów z przed pierwszej wojny światowej. W ostatnich latach corocznie odwiedzają nas tysiące turystów indywidualnych i wycieczek. Pierwsza stolica Polski z katedrą - jednym z najwspanialszych i najcenniejszych zabytków Polski, zabytkowymi kościołami, w tym św. Jana, perełką architektury gotyckiej oraz ciekawymi muzeami : Archidiecezjalnym i Początków Państwa Polskiego, na pewno zasługuje na odwiedzenie i nie wymaga rekomendacji.










    Poznań - Miasto piękne i fascynujące, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością w niezwykły sposób. To właśnie tutaj, jak powiedział Jan Paweł II, "...zaczęła się Polska...". Gród poznański upodobał sobie pierwszy polski książę Mieszko I , budując największy zamek w kraju w X wieku. Poznań wespół z Gnieznem był pierwszą stolicą Polski. Po dziś dzień Poznań pozostaje stolicą i największym miastem Wielkopolski - jednego z głównych regionów państwa. Położony na najważniejszej trasie Europy, łączącej Moskwę i Warszawę z Berlinem, Londynem oraz Paryżem dobrze wykorzystuje szansę, jaką dały mu geografia i historia. Znajdują się tutaj wysokiej klasy zabytki, prezentujące szeroką gamę stylów - od romanizmu do secesji.







    Licheń - Największa świątynia w Polsce, znajdująca się na terenie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, powstała w latach 1994-2004. Inicjatorem budowy był ks. mgr Eugeniusz Makulski. Świątynię zaprojektowała mgr inż. arch. Barbara Bielecka z Gdyni wraz z zespołem, zbudowały ją firmy polskie z Budimexem na czele (generalny wykonawca robót budowlanych). Świątynia w Licheniu, porównywalna z największymi budowlami sakralnymi świata, istnieje dzięki ofiarności pielgrzymów. Nie było bogatych sponsorów, wsparcia Watykanu ani dotacji rządowych. Cudzoziemcy odwiedzający Licheń są zdziwieni, że możliwe było wzniesienie tak pięknego obiektu wyłącznie z ofiar zwykłych ludzi.





    Pobiedziska - Skansen Miniatur to park zawierający makiety obiektów historycznych i interesujących fragmentów zabudowy miast wielkopolskich. Jest to jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce, obejmujący około 35 najważniejszych, a także i mniej znanych budowli z terenu Szlaku Piastowskiego oraz Wielkopolski.
Miniatury są wykonane w skali 1:20, z trwałych materiałów: szkielet aluminiowy, "elewacja" plastikowa zabezpieczona odpowiednimi środkami chemicznymi i niektóre fragmenty są realizowane z materiałów identycznych jak obiekty oryginalne. Makiety przedstawiają ratusze, pałace, kościoły, grody itp. Są wierną kopią oryginałów z zachowaniem wszelkich detali. Są to obiekty najbardziej reprezentatywne dla naszego regionu, obejmujące trzy największe miasta Szlaku Piastowskiego: Poznań, Gniezno i Inowrocław.





    Rogaliński Park Krajobrazowy - Słynne dęby rogalińskie stały się symbolem Wielkopolski. Od lat podziwiane są przez turystów i naukowców.
Tak dużego skupiska starych, liczących nawet do 600 lat dębów, jak te rosnące na nadwarciańskich łęgach, nie ma nigdzie indziej w Europie. Po raz pierwszy policzono je w 1904 roku. Ostatnio naliczono ich 1435, z czego 860 to pomniki przyrody. Obwody wielu tych pomnikowych drzew sięgają nawet 10 m. Ale najsłynniejsze są cztery: trzy rosnące w przypałacowym parku w Rogalinie "Lech", "Czech" i "Rus" o obwodach 930, 810 i 670 cm oraz "Edward" o obwodzie 650 cm rosnący na zboczu doliny Warty.